15:08

Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel

Książka: Gen i już. Opowieść o Stefanie Banachu.

Autor: Anna Czerwińska-Rydel

Wydawnictwo: Literatura



Znacie historię Stefana Banacha? Nie?! To najwyższy czas poznać biografię tego genialnego matematyka!
Akcja tej powieści biograficznej dedykowanej dzieciom rozpoczyna się jesienią 1891 roku w Krakowie. Poznajemy ubogą służącą, Kasię, która oddaje na wychowanie swoje nowo narodzone dziecko obcym ludziom. Jedyne, co prosta kobieta może dać synkowi to imię i nazwisko. Imię chłopiec otrzymuje po swoim ojcu, nazwisko po matce. W ten oto sposób narodził się Stefan Banach- geniusz.

Życie Stefana Banacha to gotowy scenariusz filmowy. Trudne początki, kochająca matka zastępcza, szczęśliwe dzieciństwo, studia, wojna, praca naukowa, kolejna wojna... A to wszystko w doborowym towarzystwie nietuzinkowych ludzi, najtęższych umysłów, naukowców i przede wszystkim osób niezwykle życzliwych Banachowi, akceptujących wady młodego geniusza. Trzeba przyznać, że los był pod wieloma względami niezwykle łaskawy dla zdolnego matematyka. Jego niespożyta energia, charyzma, swoboda bycia i urok osobisty przyciągały ludzi. Jak każdy ponadprzeciętny umysł miał u swego boku osoby, które dbały o niego, o to, by miał gdzie mieszkać, co jeść i przede wszystkim, by mógł się rozwijać. Jego olbrzymi wkład w rozwój nauki został bardzo szybko dostrzeżony również za granicą, skąd napływały liczne, intratne propozycje współpracy. Banach jednakże nade wszystko cenił sobie wolność i swobodę, na jakie mógł liczyć w gronie oddanych przyjaciół i studentów.

Anna Czerwińska-Rydel pokazuje Banacha jako człowieka z krwi i kości. Nie gloryfikuje go, ale i nie potępia za przywary. Biografia matematyka stworzona we współpracy z Wydawnictwem Literatura jest zwięzła i napisana językiem dostosowanym do młodego czytelnika. Całość podzielono na krótkie rozdziały, a wyraźna, dość duża czcionka ułatwia samodzielne czytanie najmłodszym. Nieliczne, trudniejsze wyrazy zostały wyjaśnione u dołu strony. Na końcu książeczki dzieci znajdą kalendarium życia uczonego, noty biograficzne i przegląd najważniejszych światowych wydarzeń z lat 1895-1945. Publikacja została przepięknie wydana: twarda oprawa, kolorowe ilustracje i dobrej jakości papier.

Powieść Anny Czerwińskiej-Rydel jest przeznaczona dla dzieci, ale i ja czytałam ją z zainteresowaniem. Szczerze mówiąc pierwszy raz zetknęłam się z nazwiskiem Stefan Banach, choć w kręgach matematyków jest ikoną. Muszę przyznać, że zarówno jego osobowość jak i talent zasługują na uwagę. Myślę, że warto uświadamiać dzieciom, iż do celu prowadzi więcej niż jedna droga, a porażki można przekuć w sukces. I że wyraz "naukowiec" nie jest synonimem słowa "nudziarz". Miłego czytania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © W Molikowie , Blogger