sobota, 10 czerwca 2017

PRAGNIENIE Jo Nesbø

Książka: Pragnienie
Autor: Jo Nesbø
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Harry Hole- buntownik z natury, policjant z wyboru- znów wkracza do akcji, by mieszkańcy Oslo mogli spać spokojnie.

Czy ja kiedykolwiek napisałam, że thrillery Tess Gerritsen są przerażające? Naprawdę? To przepraszam za pomyłkę. Nigdy w życiu nie przeczytałam równie porażającej książki jak Pragnienie. To moje pierwsze zetknięcie z Jo Nesbø i Harrym Hole. Tak, tak. Wiem co powiecie. Nie znać twórczości Jo Nesbø, to tak, jak nie wiedzieć nic o dobrym kryminale. Po prostu, jakoś nie bardzo (do tej pory) ciągnęło mnie w kierunku skandynawskich twórców. Teraz to się pewnie zmieni. Pragnienie na zawsze pozostanie w mojej pamięci. I duszy- nigdy w życiu tak się nie bałam! Chociaż nie czytałam o wcześniejszych wyczynach Harry'ego, zupełnie nie przeszkadzało mi to w odbiorze powieści. Oczywiście, z pewnością lepiej czytać serię po kolei, mogę Was jednak zapewnić, że jeśli tak jak ja, nie poznaliście  całej historii Hole'a, możecie śmiało sięgnąć po Pragnienie i przenieść się do pięknej Norwegii, gdzie chłodna aura nie idzie w parze z gorącą atmosferą, permanentnie podgrzewaną medialnymi doniesieniami na temat grasującego wampirysty.

Młoda kobieta, prawniczka, zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu. Ślady na jej ciele wskazują na wyjątkowo perwersyjnego i bezwzględnego sprawcę. Morderca to pedant, maniakalnie dbający o czystość i nie zostawiający po sobie najdrobniejszego choćby śladu. Zainteresowanie mediów oraz prywata komendanta głównego policji sprawiają, iż do sprawy zostaje włączony były śledczy, a obecnie wykładowca na wyższej uczelni, Harry Hole. Prowadzący spokojne, ustatkowane życie u boku pięknej Rakel Harry niechętnie podejmuje się zadania. Jego podejście zmienia się diametralnie z chwilą, w której dostrzega powiązanie zbrodni z pewną nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Harry podejmuje trop, co oznacza nierówną grę z psychopatycznym mordercą.

No właśnie, Harry! Czy to policjant, czy raczej wytrawny, spragniony krwi myśliwy tropiący swą zwierzynę? Z pewnością posiada niezwykły dar. Widzi i czuje na miejscu zbrodni nieporównanie więcej niż inni. To twardziel, samotny wilk, który potrafi genialnie wczuć się w rolę sprawcy. Często działa na granicy prawa, by "dorwać" inteligentnych, lecz również zaburzonych psychicznie sprawców, dla których normy społeczne nie mają racji bytu. Liczy się tylko instynkt, zaspokojenie popędu, podążanie za wewnętrznym, wynaturzonym głosem, nakazującym bestialsko zabijać i gwałcić. Nie każdy jest w stanie stawić czoła takiemu wyzwaniu. Wydaje się, iż tylko Harry Hole może zatrzymać narastającą falę wyjątkowo okrutnych, krwawych jatek, zaczynających się zupełnie niewinnie, w Internecie, od znajomości na portalu randkowym.

Powieść Jo Nesbø jest wyjątkowo mroczna, tajemnicza i przerażająca. Oprócz wątku głównego- wampirysty, autor wprowadza wiele wątków pobocznych. Poznajemy bieżące i przeszłe wydarzenia z życia prywatnego zarówno głównych, jak i drugoplanowych bohaterów. Napięcie, umiejętnie stopniowane i podsycane, narasta z każdą przeczytaną stroną. Nesbø co rusz zarzuca nas nowymi informacjami, "wyprowadza w maliny", by później sprawnie i gładko połączyć wszystko w spójną, logiczną całość. Umiejętnie kreuje postaci, żongluje nimi, podobnie jak i wydarzeniami, by wprowadzić zamęt w głowie czytelnika i rzucić go na pożarcie własnej ciekawości. Fabuła Pragnienia intryguje i wciąga. Nawet gdy rozwiązanie sprawy pojawia się na horyzoncie, dosłownie w zasięgu ręki, Nesbø wywraca całą koncepcję do góry nogami, by ostatecznie doprowadzić do powalającego finału. Finału, którym zdaje się zostawia sobie otwartą furtkę do kontynuacji serii, a czytelnika pozostawia z uczuciem niedosytu.

Nie ukrywam, iż były momenty, gdy gardło miałam zaciśnięte, a zawartość żołądka... (lepiej nie będę kończyć). Poziom strachu, perwersji i psychozy jest tu poza skalą. Jeśli czytaliście Pragnienie, napiszcie jakie ta książka na Was wywarła wrażenie, jeśli nie, to zapraszam do lektury. Warto!
Udostępnij ten wpis

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.