środa, 31 maja 2017

WIELKI WYBUCH, CZYLI K. KONTRA K. B. Kosmowska, G. Kasdepke

Książka: Wielki Wybuch, czyli K. kontra K.
Autor: B. Kosmowska, G. Kasdepke
Wydawnictwo: Literatura
Książka o młodzieży i dla młodzieży (powiedziałabym, że raczej dla tej młodszej, uczęszczającej do podstawówek). O kompleksach, problemach w szkole, nic nie rozumiejących rodzicach i wirtualnym świecie.

Ksenia i Kryspin chodzą do tej samej, warszawskiej szkoły. Oboje są outsiderami, indywidualistami, którzy niezbyt dobrze radzą sobie na niwie towarzyskiej. Zakompleksieni, pozbawieni wsparcia prawdziwych przyjaciół, w wirtualnym świecie kreują się na przebojowych liderów. Nigdy nie spotkali się w realu, nie znają nawet nawzajem swych prawdziwych imion. Łączy ich wspólna gra w Gwiezdnych Rycerzy, a każdy dzień przybliża do Wielkiego Wybuchu, czyli zjazdu miłośników gry.

Okres dorastania to trudny czas, i dla młodych ludzi, i dla ich rodziców, którzy przestają być jedynymi i niepodważalnymi autorytetami. Priorytetem stają się rówieśnicy, a zdobyć ich uznanie i szacunek wcale nie jest łatwo. Boleśnie przekonają się o tym bohaterowie Wielkiego Wybuchu. Ksenia i Kryspin to mądre dzieciaki, rodzice zdążyli wpoić im podstawowe wartości i zasady. Co z tego, skoro wydają się one nie mieć zastosowania w ich codziennym życiu. W szkole liczą się głównie modne ciuchy, gadżety i popularność. A oni chcą czegoś więcej.

Jak wszystkie dzieciaki, także i oni popełniają błędy. Porażki przeżywają niezwykle dotkliwie. Na szczęście potrafią odróżnić dobro od zła, dostrzec skutki swego postępowania i wyciągnąć właściwe wnioski.

Wielki Wybuch to doskonale napisana książka. Na wszystkie wydarzenia patrzymy oczami dorastających młodych ludzi. Świetnie się ją czyta, a język i styl są dopasowane do stylu bycia współczesnej młodzieży. Podzielona jest na niezbyt długie rozdziały. Oprócz nich czytelnik ma również okazję przeczytać korespondencję mailową, którą pod pseudonimami, wymieniają między sobą młodzi bohaterowie. Ilustracje oraz okładka utrzymane są w jednakowej, czarno-różowej tonacji. Nie ukrywam, że ilość różu może nieco przytłaczać, zwłaszcza osobników płci męskiej (wszystkie maile Kseni i Kryspina są wydrukowane różową czcionką). Jest to pozycja wydawnicza warta polecenia nastoletnim chłopcom i dziewczynom. Książka odzwierciedla ich świat i ich problemy. 

Wielki Wybuch to kawał doskonałej roboty. Jeśli tak wygląda efekt pracy duetu pisarzy, to ja mogę tylko przyklasnąć i powiedzieć: Więcej proszę!
Udostępnij ten wpis

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.