środa, 3 maja 2017

FLORKA- MAILE DO KLEMENSA Roksana Jędrzejewska- Wróbel

Książka: Florka- maile do Klemensa
Autor: Roksana Jędrzejewska- Wróbel
Wydawnictwo: Bajka
Kolejna odsłona przygód lubianej i popularnej ryjówki Florki. Tym razem bohaterka będzie wspierać swojego przyjaciela Klemensa. Chomik z powodu operacji przebywa w szpitalu. Florka zostaje więc jego łącznikiem ze światem przedszkolnym, w którym zawsze dużo się dzieje.

Chory Klemens przebywa na oddziale chirurgicznym. Nie może chodzić, ani przyjmować gości. Może za to liczyć na przyjaciółkę. Florka, dowiedziawszy się o problemach chomika, postanawia pisać do niego listy elektroniczne. Bardzo chce pocieszyć Klemensa, a niestety nie może tego zrobić osobiście. W zaistniałej sytuacji maile wydają się najlepszym sposobem komunikacji. Florka informuje chomika o wszystkich ważnych sprawach związanych z przedszkolem. Z jej e-maili chory przyjaciel dowiaduje się o nowej osobie w grupie, niewinnym z pozoru kłamstwie Florki, obchodach Dnia Taty czy wizycie Wróżki Zębuszki. Treści maili od Klemensa możemy się jedynie domyślać czytając kolejne listy Florki. W swoich e-mailach ryjówka wielokrotnie odnosi się do informacji uzyskanych od chomika. Dzięki przyjacielowi bohaterka poznaje szpitalne życie, dowiaduje się czym różni się "opera" od "operacji", dlaczego dzieci nie mogą odwiedzać chorych, co wspólnego ma lekarz z krawcem i dlaczego pacjenci są usypiani.

Przygody Florki jak zwykle bawią, wzruszają i uczą. Książeczka pulsuje od pozytywnych emocji, choć zdarzają się także te negatywne. Każdego maila ryjówka okrasza powiedzonkiem-pozdrowionkiem wyrażającym jej obecny stan ducha,np: całusy- zdrowusy, cmoktasy- smutasy, buziaki- podziwiaki, całusy- ciekawusy, czy pozdrówki- nerwówki. Co wywołuje tyle emocji w bohaterce? Na przykład pojawienie się w przedszkolu nowej dziewczynki. Eulalia zadziera nosa, przechwala się i wyśmiewa Florkę. Jej przybycie wprowadza sporo zamieszania w grupie Tygrysków, dzieci muszą nauczyć się definiować słowo "przyjaciel" i odróżniać prawdziwą przyjaźń od fałszu i manipulacji. Florka musi także poradzić sobie ze skutkami pewnego kłamstwa, które zaczyna żyć własnym życiem i coraz bardziej ją przytłacza. Książeczka niezwykle subtelnie i w wyważony sposób oswaja z trudnym dla dzieci tematem choroby i pobytu w szpitalu.

Florka- maile do Klemensa to mądra, zabawna i sympatyczna propozycja dla przedszkolaków. Napisana ciekawym, przyjaznym językiem, pięknie zilustrowana i wydana zainteresuje każdego malucha. Z czystym sumieniem mogę polecić.
Udostępnij ten wpis

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.