środa, 10 maja 2017

PLANETY PANA MIKOŁAJA Anna Czerwińska-Rydel

Książka: Planety pana Mikołaja
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Wydawnictwo: Egmont
Planety pana Mikołaja to jedna z serii książeczek Edukacyjnego Egmontu- Czytam Sobie. Książeczkę przypisano do poziomu pierwszego- Składam Słowa.
Planety pana Mikołaja to historia jednego z najgenialniejszych polskich naukowców- Mikołaja Kopernika. Wybitnego astronoma poznajemy jako małego chłopca- rezolutnego, bystrego, ciekawskiego. Mały Mikołaj bacznie obserwuje świat dookoła. Widzi i rozumie znacznie więcej niż jego rówieśnicy, więcej niż jego ojciec- kupiec.  Chłopiec nie boi się zadawać pytań, nawet tych trudnych. Każdego dnia uczy się, bawi i chłonie otaczającą go rzeczywistość. Dorasta i tworzy nową teorię, nowy porządek świata, który nie mieści się ludziom w głowach. Mikołaj się tym jednak nie przejmuje. Gwiazdy, planety- to jego pasja. Pasja, której poświęcił całe swoje życie.

Podziwiam autorkę Annę Czerwińską- Rydel. Napisać książkę o wybitnym astronomie, mając do dyspozycji tak ograniczone pole manewru- to naprawdę wyczyn! Ograniczone pole manewru? Tak! Jak wspomniałam wcześniej, publikacja ta została zakwalifikowana do poziomu pierwszego serii Czytam Sobie. Na tym poziomie ilość wyrazów w tekście jest bardzo ograniczona, zdania są niezwykle krótkie, autor nie może używać zmiękczeń czy dwuznaków. Pomimo tych ograniczeń Anna Czerwińska- Rydel poradziła sobie znakomicie. Udało jej się przekazać najistotniejsze informacje dotyczące Mikołaja Kopernika, a powtarzające się nieustannie i w różnych okolicznościach słowo "obroty", z pewnością zapadnie w pamięć nawet najbardziej zapominalskiego i nieskorego do nauki małego czytelnika.

Mówiąc o tej książce nie sposób pominąć genialnych ilustracji wykonanych przez Katarzynę Bajerowicz. Cudownie oddają klimat i ducha epoki, w której przyszło żyć Kopernikowi. Bez tych ilustracji opowieść o astronomie byłaby niekompletna. Właśnie to połączenie- skromnego, prostego i wyrazistego w przekazie tekstu oraz przepięknych, klimatycznych, nieco zakręconych obrazków, stanowi siłę i prawdziwą wartość tej publikacji. Doskonała pozycja do rozpoczęcia pięknej przygody z samodzielnym czytaniem.
Udostępnij ten wpis

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.