środa, 12 kwietnia 2017

TRU Barbara Kosmowska

Książka: Tru
Autor: Barbara Kosmowska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Nie dalej jak w styczniu pisałam o książce Niezłe ziółko duetu Barbara Kosmowska (autorka) i Emilia Dziubak (ilustratorka). No i proszę, przed samymi świętami wpadła w moje ręce kolejna publikacja dla dzieci sygnowana przez obie panie. Czy równie udana?
Zajączek Tru mieszka wraz z mamą, bratem i siostrą w ubogiej, choć zadbanej dzielnicy Emigrantów. Tato, obibok, dawno gdzieś się zawieruszył. Rodzeństwo zatem samotnie wychowuje matka Zajęcza Warga, która by utrzymać rodzinę pracuje na dwa etaty  w Leśnej Organizacji Porzuconych. Tru, jak każdy zając w jego wieku, uczęszcza do szkoły. Oprócz zwykłych szaraków, takich jak on, uczą się tam także Kolorowi. Kolorowi mieszkają w lepszej części lasu, są zamożni, jeżdżą opłacanym przez rodziców zajobusem, noszą najmodniejsze ubrania i posiadają najnowocześniejsze gadżety. Być może wielu szaraków zazdrości Kolorowym, ale nie Tru. Nasz bohater zna swoją wartość, wie, że dzięki nauce i pracy może osiągnąć wszystko o czym marzy. Nie dzieli na bogatych i biednych, lubi i szanuje wszystkie zające. A że jest pomysłowy i zdolny, często konstruuje urządzenia mające na celu zniwelowanie różnic społecznych oraz ułatwienie codziennego życia. W ten oto sposób Tru zostaje konstruktorem-trendsetterem , którego wynalazki podchwytują mieszkańcy obu dzielnic. Wrażliwy i pracowity Tru stara się zasłużyć na uwagę Słodkiej Dzidzi i tytuł Naprawiacza Zajęczych Serc.


Kiedy czytałam dziecku tę książkę zastanawiałam się, czy jest ona przeznaczona dla przedszkolaków, uczniów, czy może dorosłych (naprawdę widuję jednostki powyżej osiemnastego roku życia,które mogłyby się sporo nauczyć z tej publikacji). Barbara Kosmowska jak w soczewce pokazuje obraz współczesnego społeczeństwa. Biedni i bogaci żyjący w odrębnych dzielnicach. Dzieci od małego przyzwyczajone do dobrobytu, kreujące modę na ubrania, gadżety, przechwalające i wywyższające się oraz te skromniejsze, stojące zazwyczaj gdzieś z tyłu i mogące jedynie pomarzyć o tym, co posiadają koledzy. Zapracowane samotne matki. Rozbite rodziny. Mamy tu także jednostki troszczące się nie tylko o siebie i własne potomstwo, lecz także o dobro całego lasu. Zajęcza Warga to doskonały przykład aktywistki, społecznicy i feministki biorącej udział w niemalże wszystkich kampaniach, projektach i marszach. No i mamy naszego Tru- niezwykłego zajączka pochodzącego z ubogiej rodziny Emigrantów, troskliwego syna i brata, młodego wynalazcę pragnącego pracować dla dobra całego gatunku. Tru wymyka się wszelkim standardom i stereotypom. Ciężką pracą zdobywa szacunek i uznanie mieszkańców zarówno biednej, jak i bogatej dzielnicy.

O Tru mogłabym rozpisywać się bez końca. To naprawdę wybitna jednostka i wielka osobowość. A książka o jego życiu? Cóż, mądra, zabawna, momentami wzruszająca. Uczy tolerancji, pracowitości, cierpliwości i tysiąca innych rzeczy, które długo by wymieniać. Pokazuje dzieciom zjawiska takie jak bieda, rozbite rodziny czy niepohamowany konsumpcjonizm  oraz jak sobie je poukładać w głowie. Wskazuje wagę aktywności społecznej, działania na rzecz środowiska, niesienia pomocy innym oraz zdobywania wiedzy. Całość napisana pięknym, barwnym językiem, który sprawia, że od Tru nie można się oderwać. Jeśli do tego dodamy wysmakowane, subtelne i pobudzające wyobraźnię ilustracje Emilii Dziubak, to bestseller gotowy. Mnie i mojego synka książka Barbary Kosmowskiej oczarowała. Tru to lektura dla czytelników w różnym wieku, niosąca ze sobą odpowiedzi na pytania dotyczące współczesnego świata. To wyjątkowa publikacja. Książka z przesłaniem.


Udostępnij ten wpis

2 komentarze :

  1. A widzisz, my jeszcze do TRU nie dotarliśmy, więc przyjemność czytania jeszcze przed nami :-) Pozdrawiam serdecznie, Magda

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie trafiłam jeszcze na ten autorski duet, a widzę, że dwie książeczki są z bardzo pochlebną opinią. Warto zajrzeć czasem do "sąsiada" :)pozdrawiam.Ida.

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.