czwartek, 13 kwietnia 2017

OSTATNI, KTÓRY UMRZE Tess Gerristen

Książka: Ostatni, który umrze.
Autor: Tess Gerritsen
Wydawnictwo: Albatros
Obrazek pierwszy. Trzynastoletnia Claire Ward mieszka w pięknej rezydencji swych przybranych rodziców Boba i Barbary Buckley. Nazywa ich nudziarzami i, jak na swój wiek, sprawia im sporo kłopotów. Pomimo tego, Bob i Barbara z oddaniem poświęcają się jej wychowaniu. Do czasu... Pewnego wieczoru małżeństwo zostaje brutalnie zamordowane. Claire jest naocznym świadkiem całego zdarzenia. Jako jedyna uchodzi z życiem.

Obrazek drugi. Noc. Czternastoletni Will Yablonski stoi samotnie na polu za wiejskim domem ciotki i wuja. Wypatruje komet. Nagła, potężna eksplozja wyrzuca go do przodu. Upada na ziemię i leży oszołomiony. Gdy się podnosi, widzi płonący dom wujostwa. Dla cioci Lynn i wuja Briana jest już za późno na ratunek.

Obrazek trzeci. Nastoletni Teddy Clock, przybrany syn Bernarda i Cecilii Ackermanów, wczesnym rankiem puka do drzwi sąsiadki. Ta, na jego widok wzywa policję. Nocą wydarzył się w rezydencji Ackermanów prawdziwy dramat. Psychopatyczny zabójca zamordował śpiących rodziców i ich dzieci, z wyjątkiem Teddy'ego, który zdążył się ukryć. Niewyobrażalna tragedia odbija się głośnym echem w całym Bostonie.

Trójka cudem ocalałych dzieciaków. Trzy rodziny. Trzy różne miejscowości. Trzy tragedie. I jeden wspólny mianownik- Evensong. Trójka okaleczonych psychicznie nastolatków trafia do wyjątkowej, prywatnej szkoły. Evensong to twierdza otoczona kilkuhektarowym lasem i wysokim ogrodzeniem. Wszechobecne systemy alarmowe sprawiają, iż szkoła wydaje się bezpieczną przystanią. Prowadzona i finansowana przez multimilionera Antony'ego Sansone'a, doskonale wyposażona i przypominająca skrzyżowanie galerii sztuki z muzeum, stanowi marzenie każdego dziecka i nauczyciela. Wraz z przybyciem trójki małych bohaterów w Evensong zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Czy uczniowie rzeczywiście są bezpieczni? Czy ktoś lub coś zagraża Evensong?


Do akcji wkraczają: lekarz sądowy Maura Isles oraz detektyw Jane Rizzoli. Fabuła jak zwykle u Gerritsen- doskonale przemyślana i wciągająca. Autorka stopniowo wprowadza nas w codzienne życie i zwyczaje Evensong. Pozwala czytelnikowi kluczyć i odkrywać coraz to nowsze wątki, zdarzenia i postacie. Wodzi za nos czytelnika podsuwając fałszywe tropy i kierując podejrzenia na Bogu ducha winne osoby. To co na początku wydawało się oczywiste, powoli zaczyna nabierać zupełnie nowego wymiaru. Gerritsen częściowo odnosi się do swych wcześniejszych książek: Klubu Mefista i Doliny Umarłych. Dla tych, którzy ich nie czytali małe wyjaśnienie. Klub Mefista to organizacja zajmująca się tropieniem zła; przewodniczy jej Antony Sansone- założyciel Evensong. W Dolinie Umarłych poznajemy Szczurka- Juliana, który obecnie jest uczniem Evensong, w przeszłości zaś pomógł Maurze przeżyć podczas tragedii rozgrywającej się w opuszczonej, przysypanej śniegiem dolinie w stanie Wyoming. Przeczytanie Klubu Mefista i Doliny umarłych nie jest konieczne do pełnego zrozumienia treści Ostatniego, który umrze. Raczej pozwoli Wam lepiej poznać drugoplanowe postacie i zrozumieć związki między nimi. 

Wracając do Ostatniego... Tess Gerritsen trzyma poziom. Jeszcze żadna z jej książek mnie nie zawiodła, nie okazała się słabsza od poprzednich. Jeśli oczekujecie romansów, szarej codzienności i psychologicznych wynurzeń- ta książka nie jest dla Was. Tutaj dostaniecie porządną dawkę emocji. Dreszczyk niepokoju będzie Waszym towarzyszem. A zakończenie pozostanie wielkim znakiem zapytania. Nic, tylko zatopić się w lekturze...
Udostępnij ten wpis

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.