niedziela, 2 kwietnia 2017

TELEFON O PÓŁNOCY Tess Geritsen

Książka: Telefon o północy
Autor: Tess Gerritsen
Wydawnictwo: Harlequin Polska
Sarah Fountaine- trzydziestoparoletnia mikrobiolog czeka na telefon od swego ukochanego męża. Geoffrey'a poznała zaledwie pół roku temu, a od dwóch miesięcy jest jego żoną. Teraz samotnie czeka w ich wspólnym mieszkaniu w Waszyngtonie na telefon z Londynu, do którego pan Fountaine wyjechał w sprawach służbowych. Dźwięk telefonu wybudza Sarah. Z utęsknieniem czeka, by usłyszeć w głos Goeffrey'a. Ku swemu zdumieniu odkrywa, że to nie mąż dzwoni, lecz niejaki Nicholas O'Hara z Depatramentu Stanu. Do świeżo rozbudzonej i niezbyt przytomnej Sarah dociera spokojny, uprzejmy głos urzędnika państwowego, który informuje ją o tragicznym wypadku, w wyniku którego zginął jej mąż. Lakoniczny i doświadczony dyplomata z zawodową troską przekazuje jej uzyskane zza granicy informacje. Gdy Sarah przytomnieje i docierają do niej słowa mężczyzny, zaczyna dopytywać o szczegóły, łudzi się jeszcze, że może to jakaś makabryczna pomyłka, że jej mąż żyje, a odnalezione ciało należy do kogoś innego. Nick O'Hara, profesjonalista w każdym calu, niejednokrotnie przekazywał rodzinom tragiczne wieści i zdążył się przyzwyczaić do różnych reakcji pogrążonych w bólu i rozpaczy krewnych. Jednakże kolejne, nadchodzące z Europy, informacje dotyczące wypadku Fountaine'a wzbudzają w nim pewien niepokój. O'Hara w żaden sposób nie może skleić ich w całość. Wszystko to pobudza wyobraźnię i ciekawość dyplomaty znużonego swą codzienną papierkową robotą. Wkrótce razem z Sarah próbuje "dokopać" się do prawdy i odkryć, co naprawdę przydarzyło się Geoffreyowi.

Telefon o północy był dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. To jedna z wcześniejszych książek Tess Gerritsen i w pewnym sensie dość odległa od stylu, który prezentuje obecnie. Przede wszystkim, nie mamy tutaj makabrycznych szczegółów medycznych, które tak uwielbia i chętnie wykorzystuje w swych publikacjach ta amerykańska pisarka. Fabuła jest doskonale skonstruowana, w miarę zagłębiania się w historię odkrywamy nowe wątki, zdarzenia, postacie. Kolejne posunięcia bohaterów są trudne do przewidzenia, nieoczywiste. Sarah i Nick odkrywają szokujące tajemnice sprzed lat, trafiają na zmowę milczenia i uciekają przed Kronenem- bezwzględnym mordercą. Nie wiedzą komu mogą zaufać, nie wiedzą nawet, czy mogą ufać sobie nawzajem. Każde z nich przechodzi głęboką, wewnętrzną przemianę. Zahukana, nieśmiała Sarah nabiera odwagi i pewności siebie, z determinacją godną największego podziwu dąży do odkrycia prawdy, mając świadomość, iż tylko to pozwoli jej w przyszłości żyć spokojnie. Ułożony, zachowawczy Nick podejmuje  wielkie ryzyko wychodząc poza utarte ramy obowiązujące pracowników Departamentu Stanu. Grozi mu nie tylko utrata, bądź co bądź, ciepłej, urzędniczej posadki,  lecz także życia. Oboje przeżywają wzajemną fascynację.

Telefon o północy to doskonały thriller. Z czystym sumieniem mogę go polecić tym, którzy nie mieli okazji go przeczytać. Doskonała intryga, trzymająca w napięciu akcja, pełnokrwiści bohaterowie targani emocjami to przepis na sukces według Gerritsen. Książkę czyta się z zapartym tchem, ledwie zaczniecie- już będziecie na końcu. Nic nie będzie w stanie oderwać Was od przygód   nieśmiałej pani naukowiec i nieco zgorzkniałego dyplomaty.
Udostępnij ten wpis

1 komentarz :

  1. Masz naprawdę dobrego bloga, polecam dodać książki Cassandry Clare.
    Zapraszam też na mojego bloga : http://kochamsuhaki.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.