czwartek, 9 marca 2017

SŁONIĄTKO Adam Jaromir

Książka: Słoniątko
Autor: Adam Jaromir
Wydawnictwo: Muchomor
Zdecydowanie za małe, tyćkę za białe
i w ogóle jakieś inne- takie było słoniątko.
Któregoś dnia wyruszyło ono w świat.
Tak po prostu? Nie inaczej!
Wystarczyło trochę odwagi i ... pięć orzeszków...

Słowa napisane powyżej, to fragment opisu książki znajdującego się na okładce. I rzeczywiście. Słoniątko zdecydowanie różni się od swych afrykańskich kolegów, przez co zostaje przez nich odrzucone. Nie potrafiąc nawiązać z nimi relacji, postanawia wyruszyć w świat. Zaopatrzone w pięć orzeszków makadamiowych wyrusza do portu, a stamtąd przez morza i oceany dociera do Amsterdamu. Tam kupuje sobie lukrowaną drożdżówkę i szlifowany diamencik. To jednak nie koniec wędrówki. Wiedzione chęcią odnalezienia swego miejsca na świecie podróżuje dalej. W Miśni w Saksonii słoniątko staje przed niezwykłym, starym sklepikiem. Ze spuszczoną głową nacisnęło klamkę i weszło do środka. A w środku- cóż to! Aż roiło się od pięknych, małych, białych, porcelanowych słoników- dokładnie takich, jak ono samo.

Słoniątko Adama Jaromira to bajka w stylu retro. Przeznaczona dla dzieci od 3 do 6 lat, z lakonicznym tekstem i niezwykłymi ilustracjami. Zarówno tekst, jak i szata graficzna, zawierają w sobie nutkę smutku. Perfekcyjnie oddają to przygaszone, kolażowe ilustracje w różnych odcieniach szarości, beżu i pudrowego różu. To krótka, lecz poruszająca i mądra bajeczka. Uświadamia dzieciom, że każdy, nawet małe, niezdarne słoniątko jest ważne i znajdzie swoje miejsce na świecie. Maleństwo nie stara się dopasować do kolegów, akceptuje siebie i nie upodabnia się do innych. Zamiast tego szuka własnej drogi. Ta droga również jest niezwykła (jak ono samo). Na drodze słoniątka stają różni ludzie, którzy w istotny sposób wpływają na jego dalsze losy i przebieg podróży. Słoniątko nie wędruje w kierunku określonego celu, jego podróż jest celem samym w sobie. Maleństwo nie wie, dokąd zaprowadzi je los.

Mój synek, choć skończył już sześć lat, z zapartym tchem słuchał bajeczki, a później sam długo kartkował książkę i uważnie przyglądał się ilustracjom. Słoniątko to na pewno wyjątkowa i wyróżniająca się publikacja dla dzieci.    
Udostępnij ten wpis

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.