19:15

WYBUCHOWA GRA, CZYLI TIK TAK BUUM JUNIOR!



Sylwester za nami, ale ja postanowiłam pozostać jeszcze chwilkę w temacie petard, wybuchów i wystrzałów. Nowy rok zdecydowanie należy rozpocząć z przytupem, na przykład z bombową, wybuchową grą w ręku.
TIK TAK BUUM JUNIOR to gra słowna dla minimum dwóch graczy, w wieku powyżej pięciu lat. Maksymalna ilość uczestników zabawy jest niemal nieograniczona, choć producent podaje tu liczbę 12. W żółto- pomarańczowym , kartonowym pudełku znajdziecie instrukcję, 110 kart z obrazkami oraz ten najważniejszy, wzbudzający emocje gadżet- elektroniczną "bombę" z mechanizmem czasowym.



Każda ze 110 kart przedstawia jakąś scenkę, miejsce. Na każdej z nich znajdziecie również napisy w języku polskim i angielski. Dołączona do zestawu bomba  ma wmontowany specjalny mechanizm. To właśnie dzięki niemu "wybucha" po losowym czasie od uruchomienia, który może wynieść od 10 do 60 sekund.

Zasady gry są genialnie proste. Tasujemy wszystkie karty i układamy z nich stosik- obrazkami do dołu, rzecz jasna. Wybieramy rozpoczynającego gracza (może to być na przykład najmłodszy uczestnik zabawy) i wręczamy mu do ręki bombę. Rozpoczynający zawodnik uruchamia urządzenie i odkrywa pierwszą kartę z wierzchu stosu. Gracz, który trzyma tykającą bombę musi jak najszybciej wymyślić i powiedzieć na głos słowo, które pasuje do scenki przedstawionej na karcie. I tak na przykład: do karty z napisem W ZAMKU pasują hasła takie jak rycerz, komnata, królewna, giermek itp. Jeśli podane przez zawodnika słowo pasuje do ilustracji, może on przekazać tykającą bombę kolejnej osobie. Gracz, w którego dłoni bomba "wybuchnie", zatrzymuje odkrytą kartę, ponownie uruchamia mechanizm i odkrywa kartę z nowym obrazkiem. Gra kończy się, gdy jeden z zawodników zbierze 5 kart.



WAŻNE:Jeśli gracz poda wyraz, który już się pojawił w danej rundzie, lub który nie pasuje do scenki z karty- musi szybko wymyślić inne hasło. Jeśli natomiast bomba "wybuchnie" w trakcie przekazywania, kartę bierze gracz odbierający bombę.

Nie wiem, czy jest to najczęściej rozgrywana gra w naszym domu, ale z pewnością jedna z bardziej emocjonujących. Wkręcają się w nią nie tylko dzieciaki, ale również i my, dorośli. Zawsze gramy w wariant podstawowy, opisany powyżej. W instrukcji znajdziecie także informacje na temat możliwości modyfikacji gry, np; zawodnicy mogą podawać hasła w języku angielskim, można ustalić limit czasowy dla rozgrywki, grać drużynowo lub wprowadzić zasadę podawania haseł w kolejności alfabetycznej. Jak widzicie możliwości jest sporo i z łatwością dostosujecie rozgrywkę do wieku i umiejętności zawodników. A to niezwykle ważne, bo gra wymaga pewnego wysiłku umysłowego, skupienia na własnych pomysłach, ale i na tym, co odpowiadają inni gracze.

Zalety TIK TAK BUUM JUNIOR:
-gra dostarcza niezwykłych emocji,
-w rozgrywce mogą brać udział zarówno dzieci jak i dorośli,
-można modyfikować zasady gry na wiele sposobów,
-gra wymaga wysiłku umysłowego,
-pomaga rozwijać zasób słownictwa, którym posługują się nasze dzieci,
-rozgrywka nie trwa dłużej niż 20-30 minut,
-elementy gry są wykonane  bardzo estetycznie.

Ja osobiście nie za bardzo przepadam za grami słownymi, ale TIK TAK BUUM JUNIOR zdobyło moje uznanie. Najfajniej jest obserwować miny dzieciaków, kiedy starają się wymyślić hasło, którego jeszcze nie było. Ten obłęd w oczach i trzęsące się ręce, trzymające tykającą bombę! Widok bezcenny! Miłej zabawy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © W Molikowie , Blogger