środa, 24 maja 2017

NAJWIERNIEJSI PRZYJACIELE. NIEZWYKŁE PSIE HISTORIE Renata Piątkowska

Książka: Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie.
Autor: Renata Piątkowska
Wydawnictwo: BIS
Książki Renaty Piątkowskiej znam i uwielbiam od lat. Kochają je także moje Małe Moliki. Najwierniejsi przyjaciele to propozycja dla wszystkich młodych czytelników,nie tylko tych zakręconych na punkcie czworonogów.

Tytuł książki Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie idealnie oddaje jej zawartość. Znajdziecie tutaj dziesięć, niezbyt długich opowiadań, których bohaterami są różne psiaki. Barry, Reks, Dunaj, Hachiko, Imka, Czaruś, Saba, Bartek, Basko i Karmel to bohaterowie, jakich dotąd jeszcze nie poznaliście. Oddani, odważni, mądrzy i kochający- tacy właśnie są. Kogo obdarzają swymi uczuciami? Każdego! Dorosłego, dziecko, innego psa lub zwierzaka, osobę chorą, niewidomą. Absolutnie każdego, kto okaże im nieco ciepła i serca, lub choćby zaufania.

Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie.
Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies.
K. Lorenz

Każde opowiadanie poprzedza portret czworonoga i sentencja. Całostronicowa ilustracja głównego bohatera opowieści przyciąga dziecięcy wzrok i sprawia, iż wyobraźnia malucha zaczyna pracować. Historie opowiedziane przez Renatę Piątkowską wprost kipią od emocji i zmuszają do refleksji. Dzieci bardzo przeżywają przygody wszystkich psiaków i odkrywają, czym są prawdziwa przyjaźń i poświęcenie. Kibicują czworonogom, razem z nimi radują się, smucą i tęsknią. Te historie bawią i wzruszają. Sprawiają, że inaczej patrzymy na otaczający nas świat.

Autorka nie przedstawia wyidealizowanego, lukrowanego obrazu świata, a jednak czytelnik chce być jego częścią, chce przeniknąć przez zadrukowane stronice i osobiście poznać te niezwykłe stworzenia. Każdy człowiek, i mały, i duży marzy o takim przyjacielu na dobre i na złe, na całe życie.

Ani ja, ani moi synowie nie mogliśmy oderwać się od tych opowiadań. Czytaliśmy je z zapartym tchem. To bardzo mądra, poruszająca książka, która (jestem o tym głęboko przekonana) wzbudzi zachwyt każdego małego czytelnika.

Udostępnij ten wpis

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.