poniedziałek, 9 stycznia 2017

NIEZŁE ZIÓŁKO Barbara Kosmowska

Książka: Niezłe ziółko
Autor: Barbara Kosmowska
Wydawnictwo: LiteraturaNiezłe ziółko autorstwa Barbary Kosmowskiej to urocza, ciepła, niezwykle mądra opowieść o dorastaniu i przemijaniu.

Główny bohater - Eryk- mieszka z rodzicami w małym domku z ogrodem, dorasta w otoczeniu pełnym miłości. Pomimo tego, jak każdy z nas, ma swoje mniejsze i większe zmartwienia. Chłopiec samotnie boryka się ze swymi kompleksami i nie wierzy, że uda mu się spełnić najskrytsze marzenia.
Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy do domu wprowadza się Babcia Malutka. Eryka i babcię łączy szczególna więź. Nikt tak dobrze nie zna i nie rozumie ośmiolatka. Starsza pani nawiązała z nim wyjątkową nić porozumienia, poznała jego troski, marzenia i najgłębiej skrywane tajemnice. Babcia Malutka to ujmująca osoba, wulkan energii oraz istna skarbnica wiedzy o życiu, świecie i ludziach. Poświęca wnukowi mnóstwo czasu i pokazuje mu jak niezwykły może być każdy, z pozoru nudny dzień.  Starsza pani wspiera chłopca swą miłością, mądrością i niezachwianą wiarą w jego możliwości. Zaraża ośmiolatka pasją do zielarstwa i przekazuje wiedzę, którą sama gromadziła przez całe swoje życie. Uczy małego bohatera jak cieszyć się chwilą, pokonywać trudności, zdobyć przyjaciół i cierpliwie dążyć do upragnionego celu.

Niestety Babcia Malutka jest bardzo chora i z każdym dniem czuje się coraz gorzej. Powoli i konsekwentnie przygotowuje chłopca na rozstanie. Po jej śmierci Eryk stara się na nowo odkryć przesłanie przekazane mu przez ukochaną osobę. Samodzielnie stawia czoła swoim kompleksom i problemom. Czy wyjdzie z tej próby zwycięsko? Czy nabierze wiary we własne możliwości? Czy i jak zmieni się jego dotychczasowe życie? Tego dowiecie się, gdy przeczytanie tę poruszającą książkę.

To pierwsza publikacja Barbary Kosmowskiej z jaką się zetknęłam. Czyta się ją doskonale. Zachwyciła mnie kreacja głównych postaci- a Babcia Malutka jawi się przede mną jak żywa. Autorka niezwykle subtelnie porusza temat choroby, śmierci i żałoby po stracie kogoś bliskiego. Niezłe ziółko to pięknie napisana, poruszająca powieść dla starszych przedszkolaków i uczniów klas 1-3.
Ta publikacja wzrusza, bawi i może stanowić swoisty drogowskaz dla dorosłych jak zaszczepić w dziecku wiarę w jego własną moc sprawczą.

Mówiąc o tej książce muszę także wspomnieć o szacie graficznej. Przepiękna okładka  oraz nieliczne ilustracje to dzieło Emilii Dziubak. Zarówno mnie, jak i mojego syna zachwyciły. Idealnie współgrają z treścią, są równie ciepłe, subtelne i ujmujące.


Jestem pewna, że często będziemy z synem wracać do Niezłego ziółka.
Udostępnij ten wpis

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.